Lajme

Zyrtari i mbrojtjes i SHBA-së: Gati 75% e fuqisë luftarake të grumbulluar ruse është dislokuar në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin ka dislokuar gati 75% të fuqisë luftarake në Ukrainë, tha sot një zyrtar i mbrojtjes amerikane, transmeton Fox News.

Ka “luftime të ashpra” në dhe rreth Kharkiv, dhe Rusia po synon të marrë atë qytet dhe Mariupolin për të “ndarë” pjesën lindore të Ukrainës, tha zyrtari.

Trupat ruse kanë avancuar rreth 3 milje më afër Kievit dhe janë më shumë se 15 milje nga kryeqyteti, tha zyrtari.

Marrja e Kievit është “linja kryesore e përpjekjes” e Rusisë dhe Rusia ende synon të rrethojë qytetin në ditët në vijim, tha zyrtari.

Hapësira ajrore e Ukrainës vazhdon të jetë e kontestuar, me sistemet e mbrojtjes ajrore ukrainase ende të paprekura, të zbatueshme dhe të angazhuara, sipas zyrtarit.

LEXO EDHE:  Haradinaj i kërkon dorëheqjen qysh sot Kurtit