Lajme

Vjen kërcënimi serioz: Lideri serb nxjerr në rrugë forcat paramilitare të “Republika Srpskas”

Anëtari serb i Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Millorad Dodik, ka disa ditë që është duke kërcënuar me shpërthimin e një konflikti të ri. Dodik dëshiron që të shkëput “Republia Srpskan” nga Bosnja dhe për këtë ai ka kërkuar edhe armatim nga Rusia.

Ndërkohë gazetari boshnjak, Jasmin Mujanovic, ka publikuar një video ku shihen forcat paramilitare të “Republika Srpskas” të cilat Dodik i ka nxjerrë në rrugë.

Mujanoviq thotë se është e qartë që Dodik po tregon vullnetin e tij politik për të nxitur konflikt.

“Dodik po tregon kapacitetet e tij paraushtarake dhe vullnetin politik për të nxitur konflikt”, ka shkruar Mujanoviq.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?