Lajme

Vdes 54 vjeçari, pasi hëngri disa ditë rresht këtë ëmbëlsirë

Një punëtor ndërtimi vdiq pasi hëngri shumë çokollatë të zezë e quajtur “Jamball”, dhe kjo bëri që zemra e tij të ndalonte- thonë mjekët.

54 vjeçari nga Massachusetts hëngri një qese e gjysmë çokollatë, çdo ditë për disa javë, duke hedhur lëndët ushqyese të tij jashtë ekuilibrit, shkruan Daily Mail- transmeton IndeksOnline.

“Jamball”, është një substancë e zezë aromatike, përtypëse, aromatike e bërë nga avullimi ose lëngu i një rrënje dhe përdoret si karamele dhe në ilaçe.

“Edhe një sasi e vogël e jamballit që ha mund të rrisë presionin tuaj të gjakut pak”, tha Dr. Neel Butala, një kardiolog në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts i cili përshkroi rastin për Neë England Journal of Medicine.

Të hash dy ëmbëlsira të zeza në ditë ,për dy javë rresht mund të shkaktojë një problem të ritmit të zemrës, veçanërisht për njerëzit mbi 40 vjeç, paralajmëron Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave, shkruan Daily Mail- transmeton IndeksOnline.

Problemi është acidi glikirrizik, që gjendet tek jamballi i zi dhe në shumë ushqime të tjera dhe shtojcave dietike që përmbajnë ekstrakt rrënjë jamballi.

Substanca kimike mund të shkaktojë potencialisht të ulët kalium dhe çekuilibër në minerale të tjera të quajtur elektrolite.

Mjekët zbuluan se ai kishte kalium të rrezikshëm të ulët, gjë që çoi në ritmin e zemrës dhe probleme të tjera./