Lajme

Turqia dhe Izraeli shënojnë një moment historik, rivendosin lidhje të plota diplomatike

Izraeli dhe Turqia kanë rënë dakord të rivendosin plotësisht marrëdhëniet diplomatike dhe të kthejnë ambasadorët në të dy vendet. Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Izraelit janë përmirësuar gradualisht muajt e fundit, pas një këputjeje prej vitesh mbi Palestinën.

Ankaraja tha menjëherë se masa nuk do të thotë se Turqia po braktis palestinezët dhe se do të “vazhdojë të mbrojë” kauzën e tyre.

“Përmirësimi i marrëdhënieve do të kontribuojë në thellimin e lidhjeve midis dy popujve, zgjerimin e lidhjeve ekonomike, tregtare dhe kulturore dhe forcimin e stabilitetit rajonal”, tha të mërkurën zyra e kryeministrit izraelit Yair Lapid.

LEXO EDHE:  Vuçiq konfirmon orarin e konferencës për media

Tensionet Turqi-Izrael u ndezën për herë të parë në vitin 2010 kur komandot izraelite sulmuan një anije të OJQ-ve turke që transportonte ndihma për Gazën. Aktivistët turq dhe disa ushtarë izraelitë u plagosën në incident, pretendojnë të dyja palët.

Në vitin 2018, dy vendet e Lindjes së Mesme dëbuan ambasadorët e njëri-tjetrit për vrasjen e 60 palestinezëve nga forcat izraelite gjatë protestave në Gaza kundër hapjes së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Jerusalem.

Kryeministri izraelit foli në telefon me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të mërkurën në mbrëmje, sipas një deklarate nga zyra e tij.

Dyshja ranë dakord të forconin marrëdhëniet të cilat ata shpresonin se do të çonin në “shumë arritje”, veçanërisht në fushat e turizmit dhe ekonomisë, shtoi ai.

LEXO EDHE:  I jepet lamtumira e fundit heroit Afrim Bunjaku

Lapid tha se fluturimet direkte nga Izraeli në Turqi gjithashtu do të rifillojnë së shpejti.

Vizitat e izraelitëve në Turqi, të cilat numërohen në dhjetëra mijëra, gjithashtu kontribuuan në afrimin.

Një vizitë në Turqi nga presidenti izraelit Isaac Herzog në mars, e ndjekur nga vizitat e të dy ministrave të jashtëm, ndihmoi në ngrohjen e marrëdhënieve pas më shumë se një dekade tensionesh.