Lajme

Tensionet në veri mbi reciprocitetin, deklarohet ambasadori Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkaura të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovennier, ka bërë të ditur se ka pëfunduar takimin me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

”Një nga arsyet që u takova me presidenten Osmani dhe kryeministirn Kurti qe, për t’u thënë që duhet ta shtyejnë për 30 ditë zbatimin e vendimit të reciprocitetit, sepse ka mospajtime dhe dezinformata sa i përket këtij vendimi”.

”Ne do të presim përgjigje prej qeverisë, lidhur me këtë kërkesë”, ka thënë ai.

Hovenier ka thënë se dy vendimet që janë marrë, janë në kuadër të marrëveshjes që janë nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë dhe sipas tij s’ka asgjë për t’u shqetësuar.