Lajme

Temperatura përvëluese sot në Kosovë, keni kujdes

Background for a hot summer or heat wave, orange sky with with bright sun and thermometer

Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore do të mbeten të qëndrueshme edhe për sot dhe ditët vijuese, duke krijuar mot shumë të nxehtë dhe me vapë, njoftom IHMK.

Nëpër disa zona parashihen vranësira, kryesisht rreth relievit malor, ku parashihet edhe ndonjë rigë e dobët.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-38 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?