Lajme

Syla: Albini s’mund të konkurojë me Demçain, Ukshin Hotin, Rugovën, Hashimin, Kadrinë e Haradinajt

Analisti Valon Syla thotë se halli i Albin Kurtit është se si të hyjë në historinë shqiptare.

Ai shkruan:

Albini e ka një hall të madh. Kjo është dëshira e tij me hy në historinë shqiptare.

Për vite burg si konkuron Demaçit

Për sakrificë si konkuron Ukshin Hotit

Për luftë si konkuron Hashimit, Kadrisë dhe Haradinajve

Për paqe dhe pacifizëm, Ibrahim Rugova e çet në depresion jo veç Albinin por edhe Gandin.

Andaj Albini ka hall të madh. Sepse nuk mund të bëhet as i burgosur politik, as hero lufte e as hero i pacifizmit në kohra tona lirie dhe jo heroike. Andaj edhe penalizohet, se as kandidat normal me garu në zgjedhje s’mujti me qenë… sepse dikur hodhi lotësjellës… kaq.