Lajme

Sulmi ndaj shqiptarëve në veri, Policia: U sulmuan nga një grup kriminelësh të maskuar dhe të organizuar

Dy qytetarë shqiptarë janë sulmuar sot nga grupe të serbëve në veri të Mitrovicës dhe si pasojë kanë marrë lëndime trupore, raporton Gazeta Sinjali.

Përmes një komunikate për media, Policia njofton se viktimat janë sulmuar nga një grup kriminelësh të cilët kanë qenë të maskuar dhe të organizuar për sulmin e kryer, teksa ka publikuar edhe fotografitë e njërit prej viktimave.

Njësitet policore kanë intervenuar menjëherë për të parandaluar sulmin, përderisa personat e dyshuar kanë ikur në drejtime të ndryshme të qytetit të Mitrovicës Veri. Si pasojë e sulmeve dy viktimat kanë pësuar lëndime trupore dhe të njëjtit janë dërguar për trajtim mjekësor”, thuhet në komunikatë.

LEXO EDHE:  Ka filluar rigjykimi ndaj katër të akuzuarve për dhunim të 11 vjeçares nga Prishtina

Sipas Policisë, aktet e tilla kriminale, nuk i shërbejnë sigurisë dhe qetësisë publike, iu shërbejnë vetëm individëve apo grupeve të caktuara kriminale, andaj do të vazhdojnë angazhimet policore me qëllim të parandalimit, hetimit dhe ofrimit të sigurisë ndaj të gjithë qytetarëve në nivel vendi.