Lajme

Skulptori i shtatores në Prizren: Jam munduar që njerëzit ta marrin më për toke Skënderbeun

Çështja e shtatores së Skenderbeut dhe Adem Jasharit në Prizren, bëri bujë të madhe, kjo për mënyrën jo fort të duhur të paraqitjes së portreteve të tyre, në formën se si janë në të vërtet, cka nxiti reagime të shumta, shkruan IndeksOnline.

Skulptori i shtatores së Skënderbeut, Sinan Aliaj, ka qenë i ftuar në një emision televiziv në Kanal 10.

“Unë nuk jam mundu me e mujtë Odhise Paskalin, jam mundu që njerëzit ta marrin më për toke këtë figurë historike. E marrin më shtruar, e jo në mënyrë imponuese. ” -ka thënë z.Aliaj, vepra e të cilit në Prizren ka shkaktuar bujë të madhe.

Ai ka kërkuar që të kalohet periudha e “Luftës së Parë Botërore, e e Rilindasve”.


SHIKO EDHE: Si do të duket jeta pas COVID-19?