Lajme

Si do të jetë moti në Kosovë për ditën e sotme?

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka publikuar parashikimin e motit për të martën.Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se nesër mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me riga të dobëta shiu.

Reshje të intensitetit mesatar priten vetëm në perëndim dhe veriperëndim të vendit. Shtypja atmosferike mbetet e lartë mbi vlerat e normales.

Në mëngjes pritet të ketë mjegull e cila në disa lokalitete mbetet e qëndrueshme. Edhe ngrica të dobëta parashihen në shumë zona, kryesisht në rrugë dytësore dhe të pakriposura.

Temperaturat minimale parashihet të lëvizin ndërmjet -1 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-4 gradë Celsius.Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme.