Lajme

SHBA ofron 10 milionë dollarë shpërblim për këdo që ka këtë informacion për këtë person

Departamenti Amerikan i Shtetit po ofron një shpërblim deri në 10 milionë dollarë për informacion mbi ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet amerikane, raporton Sky News, transmeton Paparaci.

“Departamenti kërkon informacion mbi Agjencinë e Kërkimeve të Internetit LLC (“IRA”), Yevgeniy Viktorovich Prigozhin dhe entitetet dhe bashkëpunëtorët e lidhur rusë për angazhimin e tyre në ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA”, tha departamenti.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur tashmë sanksione ndaj individëve dhe subjekteve të lidhura me udhëheqësin dhe financuesin e IRA-s.

IRA është një kompani me bazë në Shën Petersburg që zyrtarët e inteligjencës amerikane thonë se ishte qendrore në përpjekjet ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.