Lajme

Rusia nuk ka më kontroll të plotë mbi asnjë nga katër rajonet e “aneksuara” të Ukrainës

Rusia nuk është më nën kontrollin e plotë të asnjë prej katër rajoneve të Ukrainës që thotë se i aneksoi javën e kaluar pasi trupat ukrainase thuhet se përparuan dhjetëra kilometra në provincën Kherson në jug të vendit dhe arritën përfitime të mëtejshme në lindje të saj.

Të hënën, ushtria ruse pranoi se forcat e Kievit kishin depërtuar në rajonin Kherson. Ajo tha se ushtria ukrainase dhe “njësitë e saj superiore të tankeve” arritën të “thyenin linjat tona të mbrojtjes” rreth fshatrave Zoltaya balka dhe Aleksandrovka.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, tha se trupat ruse pushtuan, siç tha ai, “një linjë mbrojtjeje të përgatitur më parë”. Ata vazhduan të shkaktojnë “dëm masiv zjarri” në forcat ukrainase, shtoi ai.

Komentet e tij janë një pranim se kundërofensiva e Ukrainës në jug të vendit po fiton vrull të rëndësishëm, dy muaj pasi filloi. Rezulton se brigadat ukrainase kanë bërë përparimin e tyre më të madh në rajon që nga fillimi i luftës, duke depërtuar në vijën e frontit dhe duke bërë përparim të shpejtë përgjatë lumit Dnieper.

Kievi nuk i ka konfirmuar zyrtarisht këto suksese. Burimet ruse pranuan se ofensiva e tankeve ukrainase lëvizi përgjatë bregut të djathtë të lumit, duke rimarrë një numër fshatrash përgjatë rrugës dhe duke kërcënuar linjat e furnizimit për mijëra trupa ruse të izoluara.

LEXO EDHE:  Gjermania s’heq dorë nga “njohja e ndërsjellë” Kosovë-Serbi: As që mund të mendohet anëtarësimi në BE pa njohje

Në fjalimin e tij të natës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se brigada e 129-të e Ukrainës nga qyteti i Kryvyi Rih, ku ai normalisht jeton, çliroi vendbanimet Arkhangelsk dhe Miroljuvka në rajonin Kherson në veri të vendit. Ushtarët e brigadës ngritën flamurin verdhë-blu në Miroljuvka nga çatia e ndërtesës, e cila u dëmtua nga një predhë.

Blogerët ushtarakë rusë e kanë përshkruar përparimin e Ukrainës si “spektakolar”. Ata thanë se trupat e Kievit janë afër Dudçanit, rreth 30 kilometra larg zonës ku ishte fronti para depërtimit të tyre, që tregon një nga përparimet më të shpejta gjatë luftës.

Kreu i Qarkut Ushtarak Perëndimor të ushtrisë ruse thuhet se u shkarkua dje mes rritjes së taksave të fundit, një shenjë e trazirave në komandën ushtarake të Rusisë, raporton Guardian. Mediat RBC raportuan se gjeneral-lejtnant Aleksandar Zhuravljev u shkarkua. Distrikti i tij është një nga pesë që përbëjnë Forcat e Armatosura Ruse.

Nisma pasoi kritikat nga udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov gjatë fundjavës së Valery Gerasimov, shefit të shtabit të Putinit, për humbjet në Liman.

“Kjo lidhet qartë me gabimet e luftës, të cilat janë gjithnjë e më të vështira për t’u fshehur. Kremlini po kërkon koka turku”, tha një ish-zyrtar i ministrisë ruse të mbrojtjes që ka punuar me Zhuravlyov. Presioni ndaj komandantit të forcave të armatosura ruse Valery Gerasimov vetëm do të rritet.

LEXO EDHE:  Një grua gjendet e vdekur në shtëpinë e saj

Në fjalimin e tij të fundit, Zelensky hodhi poshtë si një “farsë” aneksimin rus të territorit ukrainas, i cili përfshin rajonet e Kherson, Zaporozhye, Donetsk dhe Luhansk. Duke refuzuar të përmendë Vladimir Putinin me emër, ai tha se “dikush diku” kohët e fundit kishte mbajtur ato që ai i quajti “referendume të rreme”.

“Kur u kthye flamuri ukrainas, askush nuk e mban mend farsën ruse me disa letra”, tha Zelensky. “Me përjashtim të agjencive të zbatimit të ligjit të Ukrainës, sepse të gjithë të përfshirë në çdo element agresioni kundër vendit tonë do të mbajnë përgjegjësi.”

Të premten, Putin mbajti një ceremoni të madhe nënshkrimi (marrëveshje për aneksimin e territoreve) në Kremlin me katër “udhëheqës” të emëruar nga Rusia të rajoneve të okupuara të Ukrainës. Ai njoftoi se territoret do të ishin ruse “përgjithmonë” dhe tha se do të përdorte “të gjitha mjetet në dispozicion” për t’i mbrojtur ato, duke aluduar për armë bërthamore. Duma e Shtetit të Rusisë, dhoma e ulët e Parlamentit, miratoi dje këtë nismë.

Por strategjia e Kremlinit dështoi shpejt mes humbjeve poshtëruese të vijës së parë dhe konfuzionit se ku janë në të vërtetë “kufijtë” e rinj ndërkombëtarë të Rusisë. Gjatë fundjavës, trupat ukrainase rimorën qytetin Liman në rajonin e Donetskut, i cili në teori është pjesë e Rusisë.

LEXO EDHE:  Kosovarët, në radhë të gjata në pritje të aplikimit për vizë

Zëdhënësi i Putinit Dmitry Peskov nuk dha sqarime të hënën kur tha: “Ne do të vazhdojmë të konsultohemi me njerëzit që jetojnë në këto zona”.

Rezulton, shkruan Guardian, se është një “formulë për të shpëtuar fytyrën” në rast të humbjeve të mëtejshme nga Rusia në ditët dhe javët në vijim, gjë që duket shumë e mundshme.

Këshilltarët e lartë të Zelenskit theksuan me shaka absurditetin dhe surrealizmin e “aneksimit” rus të territoreve mbi të cilat Moska po humbet kontrollin në të njëjtën kohë.

Oleksiy Arestovich shkroi të hënën në Twitter se “gjithnjë e më shumë vendbanime po tërhiqen me shpejtësi nga Federata Ruse”, shtoi ai.

Vetëm rreth 30 për qind e rajonit të Zaporozhye është nën pushtimin rus. Këtu përfshihet termocentrali bërthamor i Zaporozhye, por jo qyteti i Zaporozhye, qendra kryesore urbane. Kanalet e mediave sociale treguan se trupat ruse kohët e fundit penguan civilët të kalonin pikën kufitare në territorin e administruar nga qeveria ukrainase, me qindra makina të bllokuara.

Rusia ende zë rreth 15 për qind të Ukrainës, duke përfshirë Krimenë. Megjithatë, që nga shtatori, ukrainasit kanë rifituar pjesë të mëdha të territorit në një kundërofensivë të dyfishtë në veri dhe jug të vendit. Mbetet për t’u parë nëse mobilizimi masiv në Rusi do të sjellë ndonjë ndryshim.