Lajme

Reagon sërish Josep Borrell, tregohet i prerë ndaj Kosovës dhe Serbisë

BE-ja duhet të shmangë krijimin e ‘varësive’ të reja dhe të ofrojë një alternativë për vendet partnere ndërsa riformulon qasjen e saj diplomatike pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, tha për EURACTIV kryediplomati i bllokut Josep Borrell, raporton Paparaci. Përveç kësaj, shefi i diplomacisë së BE-së foli edhe për dialogun Kosovë-Serbi.

Sipas diplomatit spanjoll, i cili dha një intervistë për ‘Euractiv’ që është një rrjet mediatik pan-evropian i specializuar në politikat e BE-së, tregoi se përfaqësuesit e BE-së nuk janë as ndërmjetës apo arbitra në këtë aspekt, por më shumë se kaq.

Borrell, i cili ka pasur një gjuhë goxha të ashpër e të ftoftë në marrëdhënie karshi kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, duke e kritikuar atë për dështimin e marrëveshjes Prishtinë-Beograd, të hënën në Bruksel, tregoi se këto dy vende duan të jenë anëtare të Bashkimit Evropian. “Ne nuk jemi ndërmjetës, jo arbitra, jemi shumë më tepër se kaq sepse të dy duan të bëhen anëtarë të BE-së dhe kemi një kapaciteti i levës”, theksoi Borrell.

LEXO EDHE:  Babai raporton se vajza e tij e mitur nuk është kthyer në shtëpi që nga dje, njofton policinë