Lajme

Raportohet se edhe një tjetër deputet braktis grupin parlamentar të Vetëvendosjes

Nesër do të jetë dita e fundit e Fatmir Humollit si pjesë e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje. Humolli, i cili është shprehur vazhdimisht i pakënaqur me partinë e kryeministrit Albin Kurti, prej nesër do të jetë deputet i pavarur në Kuvendin e Kosovës.

Në një bisedë për Paparacin, ligjvënësi tregoi se ka paralajmëruar kohë më parë që kur do të bëhen dy vite të Qeverisë Kurti, ai nuk do të jetë më pjesë e deputetëve të LVV-së.

“Tri kërkesat e mia s’i kanë futur në program qeverisës. Po nga nesër s’do jem në Grup Parlamentar. Do të jem deputet i pavarur”, tha Humolli, të martën për Paparacin.

“Qeveria ka qasje tjetër për qeverisjen e vendit nga ajo që besoj unë. Unë kam paralajmëruar se kur të bëhen dy vite qeverisje, unë do të largohem nga grupi i deputetëve të LVV-së”.

Ai u shpreh se beson se “më mirë se i shohim ne gabimet, s’ka mundësi t’i shoh askush”, teksa foli për raportin e Departamentit të Shtetit, ku theksohet korrupsioni qeveritar në Kosovë, raporton Paparaci.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodhë në Leposaviq, KFOR-i rrit prezencën te objekti i komunës

Megjithatë, Humolli shpjegoi se ka pasur një dakordim para se të garojë për deputet, që të ketë investimet në sektorin e bujqësisë, për çka siç thotë ai, deri më tani nuk është realizuar nga Qeveria Kurti.

Kësisoj, ai theksoi se ka pasur tri kërkesa të realizohen përmes programit qeverisës.

Meqenëse nuk janë realizuar, Humolli shprehet se ka zgjedhur që t’i ndajë rrugët me partinë në pushtet.

“Unë kam pas një dakortësi para se me hy në listë për deputet për investime në bujqësi dhe blegtori qeveria nuk e ka realizuar marrëveshjen time me [kryeministrin] Albin Kurtin dhe [ministri i Infrastrukturës] Liburn Aliun”, tha ai të martën.

LEXO EDHE:  Kurti i vendosur: Nuk e dorëzoj Republikën demokratike para një regjimi fashist

“Kemi kërkuar që mos të krijohen përçarje në popull dhe e treta me respektue qytetarin e Kosovës duke i siguruar jetë më së paku një shuajt në ditë”.

Krejt në fund, Humolli u shpreh se Qeveria Kurti ka qasje tjetër për qeverisjen e vendit nga ajo që beson vetë ai.

Ai vazhdimisht ka pasur kritika ndaj Qeverisë Kurti. Ai ishte deputeti i vetëm i LVV-së që kishte votuar pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti.

Mes tjerash, ai kishte deklaruar se nuk do ta votojë asnjë ligj të propozuar nga LVV-ja deri në momentin kur bëhet sigurimi shëndetësor për Policinë e Kosovës si dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Fatmir Humolli dhe Albin Kurti

Rrjedhimisht, Humolli thoshte në janar të këtij viti se do të votojë për rrëzimin e Qeverisë Kurti në rast se kjo e fundit nuk i përmbush premtimet e dhëna gjatë fushatës zgjedhore.

LEXO EDHE:  Sekretari i NATO-s, Stoltenberg paralajmëron: Dhuna e kthen Kosovën prapa

Humolli nuk është deputeti i vetëm që largohet nga Lëvizja Vetëvendosje. Pas tij, edhe Haki Abazi ka paralajmëruar se do të largohet nga Grupi Parlamentar i LVV-së.

Ndërkohë, edhe Doarsa Kica-Xhelili kishte aderuar nga LVV-ja në LDK, për siç thoshte ajo, reformat në drejtësi.

Sidoqoftë, Humolli kishte garuar për pozitën e deputetit nën ombrellën e Lëvizjes Vetëvendosje gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare.

Në zgjedhjet e mbajtura më 14 shkurt të 2021’s, Humolli kishte arkëtuar plotë 10 mijë e 426 vota nga qytetarët e Kosovës./Paparaci.com