Lajme

Ramush Haradinaj në “Fol Hapur” e jep datën e saktë kur Kosova do ta ketë liberalizimin

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, edhe njëherë ka dhënë premtim se liberalizimi i vizave mund të ndodhë në dhjetor të këtij viti, raporton EkonomiaOnline.

Ai tha se Kosova i ka kryer detyrat e saja, dhe se është premtim i BE-së, që ky lajm të vijë për Krishtlindje.

“Qeveria ime ka pasur shumë procese të rëndësishme. Para 1 viti Parlamenti i BE ka dhënë disa kushte që Kosova nga ana e saj i ka kryer me kohë. Holanda dhe Franca kanë skepticizëm. Pra lajmi i mirë është opsion i mirë që liberalizimi i vizave të ndodh për Krishtlindje”, tha ai.

E për dialog, Haradinaj tha se procesi është larguar nga dora e presidentit.

“Nuk ja kam lënë në dorë dialogun Presidentit por ja kam heq nga dora. E kemi heq nga dialogu me dyer të mbyllura me rreziqe për ndarje të Kosovës. Pra e kemi kthyer në një dialog.

LEXO EDHE:  Kurti i përgjigjet sekretarit amerikan: Dha deklaratë të padrejtë, të gabuar dhe naive

Ai që zgjidhet në qeveri duhet të ruajë marrëdhëniet mes palëve dhe të gjejë koncensus në parlament, sepse jemi shtet parlamentar. Në tetor mbahet tash Serbia thotë hiqe taksën. Askush nuk na pyet si erdhi taksa, pra BE-ja le t’i thotë që votoje Kosovën në Interpool atëherë vijnë flasin me neve”, tha ai.