Lajme

Rama thotë se mund të jetë përfolur emri i tij për Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s

Edi Rama thotë se edhe mund të jetë përfolur për Sekretar të Përgjithshëm, por “s’ka rëndësi kjo”

Gjatë intervistës së djeshme me kryeministrin Edi Rama, gazetari Blendi Fevziu ka thënë se “në zonat informale të Tiranës” përflitet se po lobohet që kryeministri i Shqipërisë të bëhet Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, shkruan Gazeta Express.

Një hulumtuese shqiptaro-gjermane bëri një postim se përflitet se Rama është një nga kandidatët e mundshëm për sekretar të NATO-së, për të treguar më vonë se kjo ishte vec një gënjeshtër e lëshuar prej saj.

Rama ka thënë mbrëmë në emisionin “Opinion” se emri i tij mund të jetë përfolur për Sekretar gjeneral i Aleancës Veriatlantike.

“Nuk ka rëndësi, mund edhe të jetë përfolur, por s’ka rëndësi kjo”, deklaroi ai.

Kryeministri, i pyetur nëse ai ose miqtë e tij po lobojnë për të, ka thënë, “Unë s’loboj as për Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s, as për Sekretar të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara”.

Rama thotë se s’kanë rëndësi këto tani që Sekretarit të tanishëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i është zgjatur mandatin deri në vitin 2023. Tutje, thotë se ai e ka kontratën me shqiptarët, si Kryeministër.

Çështja e kandidimit dhe zgjedhjes së Ramës në krye të NATO-s është lëshuar si deklaratë e rrejshme, por mediat ndërkombëtare për më shumë se një vit aludojnë se kush mund të jetë Sekretari i ardhshëm.

Përflitet se Aleanca mund të udhëhiqet prej dikujt nga shtetet anëtare të saj, që janë të reja në NATO.

Për shembull, “Politico” në vitin 2021, duke u thirrur në zëra nga Brukseli dhe kryeqendrat e tjera, ka raportuar se pasuesi i Stoltenbergut mund të vijë nga Evropa Lindore, me të cilën do t’i çohej sinjal Rusisë. Përmendëshin disa prej grave lidere, si kandidatura të mundshme. /Express/


SHIKO EDHE: 10 teknologjitë e lashta për të cilat shkenca ende nuk ka përgjigje