Lajme

Protestuesit nuk po e respektojnë distancën sociale prej 1m

Mijëra qytetarë janë mbledhur në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë, për të protestuar kundër racizmit dhe sjelljeve brutale të policëve në Amerikë. Policia ka raportuar se 15,000 persona kanë marrë pjesë në protestën e mbajtur jashtë ambasadës së Amerikës.

Organizatorët kanë kërkuar nga protestuesit që të respektojnë masat e disancës sociale. Por nga turma e madhe e njerëzve ajo ishte e pamundur megjithatë shumica e protestuesve janë parë me maska transmeton arbresh.info

“Ne ishim sot këtu për të ngritur zërin e njerëzve me ngjyrë dhe të themi se heshtja dhe drejtësia janë të mjaftueshme,” tha Mattu Kanjia, pjesëmarrës i protestës.
Të rinjë dhe familjar kanë mbajtur pankarta në duar duke marshuar drejt parlamentit danez.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?