Lajme

Presidentja Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vite ka mbushur

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, feston sot ditëlindjen. Ajo mbush 40 vjet.

Osmani ka lindur më 17 maj 1982 në Mitrovicë.

Shkollimin fillor dhe të mesëm i ka mbaruar në Mitrovicë. Ka mbaruar Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet Master dhe studimet e Doktoraturës i ka mbaruar në Universitetin e Pittsburgh-ut në Pensilvani, ShBA.

Është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës në pesë mandate. Më 4 prill të vitit 2021, Osmani është zgjedhur Presidente e Republikës së Kosovës.

LEXO EDHE:  Trazirat në veri, edhe NATO-ja angazhon forca shtesë në Kosovë