Lajme

Presidenti Thaçi ka edhe disa fjalë për njohjen nga Izraeli

Presidenti Hashim Thaçi, ka theksuar për median izraelite Israel Hayom se njohja e ndërsjellët mes Kosovës dhe Izraelit është e arritur historike.

Ai ka shprehur mirënjohjen ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës që i mundësuan Kosovës dhe Izraelit ndërtimin e partneritetit si dy shtete sovrane.

“Njohja e ndërsjellë ndërmjet Kosovës dhe Izraelit është një arritje historike. Ndërsa shpresoj të hap ambasadën tonë në Jerusalem, u jam mirënjohës Shteteve të Bashkuara të Amerikës që bënë të mundur që Kosova dhe Izraeli të ndërtojnë një partneritet të fortë si dy vende sovrane”, deklaroi Thaçi për Israel Hayom.

I pari i vendit tha se populli i Kosovës dhe populli i Izraelit kanë krijuar një lidhje të pathyeshme mbi sakrificën, luftën dhe luftën për mbijetesë gjatë gjithë historisë, dhe që beson fuqimisht se njohja është një vazhdim i një miqësie të gjatë midis vendeve tona.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?