Lajme

Përhapja e madhe e Coronavirusit, Belgjika ashpërson masat

Duke filluar nga e mërkura, banorët e Brukselit do të duhet të nisin bartjen e maskave të fytyrës.

Kjo pasi që autoritetet rajonale morën vendim për ta bërë të detyrueshme bartjen e tyre në përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit, transmeton portali arbresh.info.

Masa u zgjodh në 19 komuna të rajonit pasi u kalua pragu i 50 çështjeve ditore për 100,000 njerëz, tha qeveria rajonale në një deklaratë.

Maska janë kërkuar brenda shtëpisë që nga korriku për ata mbi moshën 12 vjeç.
Belgjika ka një nga nivelet më të larta të vdekjes për kokë banori për shkak të COVID-19 në botë.

Edhe një herë, infeksionet po rriten pas suksesit të mëparshëm në sjelljen e kontrollit të epidemisë.

Një zëdhënëse e Qendrës Belgjike të Krizave, Frederique Jacobs tha se rajoni i kryeqytetit kishte parë një rritje “alarmante” të 57 përqind të infeksioneve gjatë javës së kaluar.

Numri i rasteve në vend me rreth 11.5 milion njerëz arriti në 75,000 në 12 gusht. Afërsisht 10,000 vdekje janë regjistruar.

Masa nuk vlen për dy rajonet e tjera të Belgjikës, Flanderi që flasin holandisht dhe Wallonia që flasin frëngjisht.

Sidoqoftë, kishte disa përjashtime nga aktvendimi në Bruksel, të tilla si kur luani sport ose për persona me aftësi të kufizuara.


SHIKO VIDEON