Lajme

Pence mund të jetë kandidat i republikanëve për presidencialet e 2024-së, por vetëm nëse heq dorë Trumpi

Nënpresidenti Mike Pence është i pari si kandidati kryesor i republikanëve pvr zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 – nëse Donald Trump vendos të mos kandidojë.

Pavarësisht, nëse Pence ka ambicie të tilla, ndikimi i vazhdueshëm i Trumpit sugjeron se suksesi do të varet nga bekimi i tij, raporton newsweek.

Megjithëse Pence është më i popullarizuar sesa perspektivat, e tilla, si Donald Trump Jr. ose senatori, Ted Cruz, vota e presidentit këtë vit – më shumë se çdo komandant tjetër i përgjithshëm i ulur në histori – e bën të vështirë që dikush tjetër mund të tejkalojë atë nëse vendos të kandidojë, transmeton Telegrafi.

“Askush nuk mund të bëhet pa bekimin e Trumpit”, tha për Newsweek, Douglas Heye, ish drejtori i komunikimit i Komitetit Kombëtar Republikan.

Ai beson se është shumë herët të thuhet se kush është favorit, por që, me Trump si një opsion, është e vështirë të shohësh dikë tjetër që pretendon. “Derisa Trump të vendosë po ose jo, ai i mban njerëzit prapa”, tha Heye.

“Nëse Trump është duke e notuar? Do të ishte e vështirë për Pence ta bënte atë”, pohoi ai.

Trump vazhdon të këmbëngulë se fitorja e Joe Bidenit dhe Kamala Harrisin ishte njollosur nga mashtrimi, por nuk ka siguruar prova të parregullsive të përhapura. Pence ka qenë më i rezervuar me komentet e tij, por nuk e ka kundërshtuar presidentin. /Telegrafi/


SHIKO EDHE: Si do të duket jeta pas COVID-19?