Lajme

Pasi fajësoi qeverinë e Kosovës për tensionet në Veri, Macron shihet në krah të Vuçiqit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq u takua me presidentin francez Emmanuel Macron në Moldavi, ku po mbahet Samiti i Komunitetit Politik Evropian.

“Falënderova presidentin Macron për qëndrimin dhe mbështetjen e vendosur që i dha Serbisë lidhur me ngjarjet e fundit në Kosovë. Shpreha shqetësimin tim për përshkallëzimin e fundit të dhunës në Kosovë, si dhe diskutova me Presidentin Macron hapat e mëtejshëm për të ruajtur paqe dhe stabilitet në rajon”, ka shkruar Vuçiq në Instagram.

Siç është paralajmëruar më parë, Vuçiq do të bisedojë me Macron, por edhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz për situatën e fundit në veri të Kosovës.

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Lipjan, publikohen pamjet

Macron fajësoi autoritetet kosovare për rritjen e tensioneve në veri.