Lajme

Paralajmërimi i frikshëm i shkencëtarit britanik për koronavirusin

Rregullat e distancës sociale do të jenë në fuqi dhe njerëzit do të inkurajohen të bëjnë dush në shtëpi.

Sot më parë profesori kryesor që punon në një vaksinë të coronavirusit paralajmëroi se mund të kemi nevojë të jetojmë me virusin për dekada.

Robin Shattock, shkencëtari nga Imperial College London, i tha programit të BBC-së sot se “Ka shumë të ngjarë që ne nuk do të kemi nevojë për vaksinim dhe do të duhet të jetojmë për shumë dekada me coronavirusin”.

Theksojmë se Boris Johnson, kryeministri britanik, ka pranuar se qeveria britanike nuk e kuptoi coronavirusin gjatë “javëve të para” të shpërthimit në këtë vend.

“Ne nuk e kuptuam [virusin] në mënyrën që do të donim, në javët dhe muajt e parë. Mendoj se gjëja e vetme që nuk e pamë në fillim ishte shkalla në të cilën transmetohej, në mënyrë asimptomatike, nga një person në tjetrin”, tha Johnson

Numri i viktimave shkaku i coronavirusëit në Mbretërinë e Bashkuar u rrit me 123, duke e çuar numrin në të gjitha mjediset në 45.677.

Ndryshe, Britania mbetet një nga vendet më të prekura në botë 297 raste me coronavirus.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?