Lajme

Pamjet drithëruese tregojnë vrasësin e Shinzo Abe duke e ndjekur nga prapa me armën artizanale të përdorur

Në fotot e publikuara shihet ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe me vrasësin e tij që e ndiqte në sfond, disa momente para se ai të qëllohej për vdekje.

Abe vdiq sot pas goditjes nga një vrasës i vetem që përdori një armë artizanale.

67-vjeçari u qëllua në qafë e në gjoks, në krimin shokues motivi i të cilit mbete ende mister.

Në foton e fundit të marrë para se të vdiste, Abe ngjitet të flasë në podium teksa vrasësi e shikon i fiksuar nga prapa.

Disa minuta pas marrjes së fotos sulmuesi qëllon me armën e tij artizanale duke e plagosur fatalisht.

Pas dy të shtënave të zhurmshme Abe shihet duke mbajtur gjoksin me dorë.

LEXO EDHE:  A mund ta mposhtë Ukraina – Rusinë këtë vit? Del një parashikim nga SHBA-të

Policia arrestoi si atentator të dyshuar një 41 vjeçar, veteran të ushtrisë së vendit me një armë artizanale.

Kryeministri aktual i Japonisë e quajti vrasjen një “akt djallëzor”.

Në shtëpinë e të dyshuarit u gjet një mjet i mundshëm eksploziv, raportonte rrjeti vendas NHK.

Japonia konsiderohet si një nga vendet më të sigurta në botë dhe ka ligje të ashpra për kontrollin e armëve.

Në pamjet televizive Abe shihet të bjerë në asfalt me gjoksin e përgjakur, teksa rojet e sigurisë vrapojnë drejt tij.

Ai u dërgua me urgjencë në spital ku kreu një transfuzion gjaku por nuk arriti të mbijetojë.

Kjo është vrasja e parë e një politikani japonez që prej kohës së pushtetit ushtarak të paraluftës në vitet 1930-të.

LEXO EDHE:  Trusti konfirmon: Vlera e aksioneve në vitin 2022 është tkurrur për 118 milionë euro