Lajme

O’Connell i ashpër me institucionet kosovare: Lëshojnë deklarata në emër timin

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, përmes një shkrimi të publikuar në llogarinë e tij Facebook ka thënë se e vetmja gjë që nuk do t’i mungojë atij në Kosovë eshtë praktika joprofesionale dhe jo miqësore e politikanëve të Kosovës, duke “futur” fjalë në gojën e tij, të cilat ai nuk i ka thënë.

Ky reagim erdhi pas takimit të tij lamtumirës që pati me ministren e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha.

“Takova sot ministren e Integrimeve Evropiane, e cili është një mike i vjetër. Pas takimit, ministria e saj lëshoi ​​një deklaratë shtypi, duke dhënë qëndrime për mua. Kjo nuk është në pajtim me ambasadën time. Publikimet e botuara në media, të cilët nuk kanë konsultuar me ambasadën time.

Në fakt, unë nuk ofrova ndonjë mendim për zbatimin e MSA-së në Kosovë. As nuk e diskutuam. Ne nuk diskutuam për të drejtat e njeriut.

Ne diskutuam për rregullin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Unë thashë që Kosova ishte në një pikë të rëndësishme, dhe se duhej të ndërmarrë hapa për të pastruar politikën nga kriminaliteti. Unë nuk ofroi asnjë vlerësim për punën e institucioneve”, ka shkruar ambasadori britanik, përcjellë Indeksonline.

Ai më tej shton se nuk është hera e parë që ndodh kjo gjë nga institucione dhe parti politike, derisa nga tashti ambasada sipas tij do të marrë edhe masa.

“Kjo ka ndodhur disa herë nga institucione të ndryshme dhe parti politike. Tash e tutje, ambasada ime do të korrigjojë çdo deklaratë të lëshuar pa pëlqimin tonë.

Për të qenë absolutisht e qartë: Mbretëria e Bashkuar nuk mbështet ose kundërshton asnjë parti politike, në Kosovë. Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë dhe detyrë të marrin përgjegjësinë për votën e tyre dhe pasojat e tij”./Indeksonline/