Lajme

OBSH: Ne jemi lodhur nga koronavirusi, por ai nuk është lodhur nga ne

Njerëzit po lodhen nga pandemia e koronavirusit por duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të vazhdojnë të marrin masa paraprake ndërsa bota pret një vaksinë, tha të enjten shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, transmeton Gazeta Metro.

11 muaj në pandeminë që ka vrarë më shumë se 1.2 milion njerëz, ka zhvendosur ekonomitë nga shinat dhe ka kthyer jetën e përditshme përmbys në të gjithë botën, ai tha se mbështetja te vaksinat premtuese por ende të paprovuara ishte një bast i rrezikshëm.

“Ne mund të jemi lodhur nga COVID-19 por nuk është lodhur nga ne. Vendet evropiane po luftojnë por virusi nuk ka ndryshuar dukshëm, as masat për ta ndaluar atë, ”tha Tedros për Forumin e Paqes në Paris.

Një ringjallje e fundit në infeksionet e koronavirusit ka bërë që shumë vende të miratojnë masa të reja bllokimi për të përmbajtur përhapjen e virusit dhe për të mbrojtur sistemet e tyre të kujdesit shëndetësor.

Të hënën, prodhuesi i barnave amerikane Pfizer PFE.N dhe partneri gjerman BioNTech SE thanë se një vaksinë që ata po zhvillojnë ishte 90% efektive kundër COVID-19, bazuar në rezultatet fillestare nga prova e saj e madhe.

“Një vaksinë është e nevojshme urgjentisht, por ne nuk mund të presim për një vaksinë dhe t’i vendosim të gjitha vezët tona në një shportë,” tha Tedros, duke përsëritur një thirrje që çdo vaksinë COVID-19 të ndahet në mënyrë të drejtë me vendet e varfra.