Lajme

Nesër nisë fluturimi më i gjatë në botë nga Changi për në Nju Jork

Fluturimi më i gjatë non-stop komercial pritet të nisë nesër për herë të parë.

Linja ajrore e Singaporit do të fillojë shërbimin nga aeroporti Changi për në Nju Jork, një fluturim që do të zgjatë 19 orë dhe mbulojë 10,400 milje, transmeton portali arbresh.info.

Fluturimi do të përdorë aeroplanin e rrezes së gjatë Airbus A350-900ULR, që do të konfigurojë të bartë 161 pasagjerë, 67 në klasin e biznesit dhe 94 në ekonomi premium.

Nuk ka pasur klasë ekonomike standarde për shkak të shqetësimeve që do të ishte shumë i mbushur për një fluturim kaq të gjatë.

Ndërkohë, kuverta e fluturimit do të përbëhet nga katër pilotë që do të punojnë me ndërrime.

Rekordi i tanishëm për fluturimin më të gjatë e mban Qatar Airways, me shërbimin prej 17 orësh e 40 minutave nga Auckland për në Doha./Arbresh.info/


SHIKO EDHE: 10 teknologjitë e lashta për të cilat shkenca ende nuk ka përgjigje