Lajme

Ndryshim drastik i Gjermanisë në shpenzimet ushtarake, çfarë i shtyu të ndryshojnë qasje

Brenda pak ditësh Vladimir Putin ka arritur të bëjë atë që aleatët e NATO-s kanë shpenzuar vite duke u përpjekur për të arritur: një rritje masive të shpenzimeve ushtarake në Gjermani, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Armët gjermane për Ukrainën. 113 miliardë dollarë shtesë (84 miliardë £) për ushtrinë gjermane. Dhe një angazhim kushtetues për të arritur objektivin e shpenzimeve ushtarake të NATO-s prej 2% të GDP-së.

Kjo është padyshim një nga ndryshimet më të mëdha që janë parë ndonjëherë në politikën e jashtme të Gjermanisë pas luftës. Përpara pushtimit të Ukrainës të së enjtes, një qëndrim i tillë militarist do të ishte i paimagjinueshëm në Gjermani. Tradicionalisht Gjermania fokusohet në diplomaci dhe dialog, jo në fuqinë ushtarake dhe historikisht ka lidhje të thella ekonomike dhe kulturore midis Rusisë dhe Gjermanisë. Por pushtimi rus i Ukrainës ka tronditur dhe habitur qeverinë gjermane dhe votuesit gjermanë. Olaf Scholz e quajti Vladimir Putin çnjerëzor dhe luftënxitës dhe premtoi mbështetje të palëkundur për Ukrainën. Duke gjykuar nga duartrokitjet dhe ovacionet në këmbë për Ukrainën në parlamentin gjerman dhe demonstrata e madhe kundër luftës në Berlin sot, shumica e gjermanëve duket se janë dakord me të.

….

SHIKO EDHE VIDEON:

Komandanti ukrainas poston video tjera të sulmeve me dron: Frikësohuni, armiq! Nuk do të ketë paqe për ju në tokën tonë!


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?