Lajme

Nagavci për vrasjen e 14-vjeçarit në “Kodrën e Trimave”: Po punohet intensivisht për zbardhjen e rastit

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka reaguar pas vrasjes së një 14-vjecari në afërsi të shkollës “Hilmi Rakovica”, në Prishtinë, shkruan Gazeta Express.

Nagavci tha se kjo është një ditë e rëndë, teksa shtoi se nga organet e rendit është siguruar se hetimet po zhvillohen me intensitet të lartë.

“Nga vizita në shkollë dhe në familje, në komunikim me organer e rendit, u sigurova se hetimet po zhvillohen me intensitet të lartë dhe presim që shpejtë të zbardhet rasti. Si nënë, si mësimdhënëse, e si ministre, i lus të gjithë mësimdhënësit dhe prindërit që të punojnë edhe më shumë në edukimin dhe ndërgjegjësimin e fëmijëve, të jenë të kujdesshëm për sjelljet që mund të manifestojnë ata dhe t’i adresojnë problemet dhe vështirësitë që kanë”, ka shkruar ajo në një postim në “Facebook”.

LEXO EDHE:  Bie numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme

Më tutje ajo ka bërë thirrje që organet e sigurisë të punojnë për të krijuar më shumë siguri për fëmijët në shkollë, rrugë dhe në vendet e tjera.

Postimi i plotë:

Jam e tronditur thellë nga ngjarja ku mbeti i vdekur nxënësi 14 vjeçar në Prishtinë. Kjo është një ditë e rëndë, një trishtim e dhembje e madhe që e ndjen secili prind, secili qytetar i Kosovës.

Sot, zemrat tona janë me familjen e nxënësit që u nis, por nuk arriti në shkollë!

Nga vizita në shkollë dhe në familje, në komunikim me organer e rendit, u sigurova se hetimet po zhvillohen me intensitet të lartë dhe presim që shpejtë të zbardhet rasti.

LEXO EDHE:  LAJMI I FUNDIT: Kurti merr telefonatë të rëndësishme nga administrata e Biden, pranon zgjedhjet në veri

Si nënë, si mësimdhënëse, e si ministre, i lus të gjithë mësimdhënësit dhe prindërit që të punojnë edhe më shumë në edukimin dhe ndërgjegjësimin e fëmijëve, të jenë të kujdesshëm për sjelljet që mund të manifestojnë ata dhe t’i adresojnë problemet dhe vështirësitë që kanë.

Si Qeveri e Kosovës, bashkë me organet kompetente të sigurisë, po punojmë që të krijojmë sa më shumë siguri për fëmijët në shkollë, në rrugë e kudo.

Puna jonë në këtë drejtim synon mekanizma koordinues funksional në nivel qendror, komunal e në nivel shkolle; sistem funksional të paralajmërimit të hershëm të braktisjes, parandalim të dhunës dhe dukurive negative; vetëdije të ngritur të institucioneve shkollore e komunale për adresimin sistemor të problemeve që e sfidojnë zhvillimin e fëmijëve; rritje e cilësisë së të dhënave për fëmijët braktisës, ata që janë në rrezik për braktisje, etj.

LEXO EDHE:  Doktori i njohur largohet nga QKUK-ja: Kishte mungesë respekti ndaj punës time

Tragjeditë si kjo e sotmja, ku ne humbëm një nxënës, janë alarm për gjithë shoqërinë që të bashkëpunojmë ngusht për të mirën dhe sigurinë e fëmijëve tanë!

Ngushëllimet më të sinqerta familjes, shokëve, kolektivit të shkollës!

Pusho në paqe, Rijad Hyseni!