Lajme

Myftiu Tërnava ua uron besimtarëve myslimanë Muajin e Ramazanit

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar të premten, 1 prill, të gjithë besimtarët myslimanë për Muajin e shenjtë të Ramazanit.

“Përmes agjërimit, besimtari mysliman synon të jetë më i devotshëm, më i përkushtuar, më i ndjeshëm, më racional, më human dhe më tolerant, në raport me vetveten, familjen, komunitetin dhe shoqërinë në përgjithësi”, ka thënë Tërnava në një adresim për media.

Ai ka përmendur edhe luftën e Rusisë në Ukrainë, duke bërë thirrje që në këtë Muaj të Ramazanit të ketë sa më shumë lutje për paqe, qetësi dhe mirëkuptim.

Muaji i Ramazanit nis të shtunën, 2 prill dhe do të zgjasë 30 ditë.

Gjatë kësaj periudhe, besimtarët myslimanë përmbahen nga ngrënia dhe pirja që nga lindja e Diellit deri në perëndim, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit.