Lajme

Motra e diktatorit “bën ligjin”, momenti kur hidhet në erë zyra mes dy Koreve

FILE - In this April 27, 2018, file photo, North Korean leader Kim Jong Un signs a guestbook next to his sister Kim Yo Jong, right, inside the Peace House at the border village of Panmunjom in Demilitarized Zone. With North Korea saying nothing so far about outside media reports that leader Kim Jong Un may be unwell, there’s renewed worry about who’s next in line to run a nuclear-armed country that’s been ruled by the same family for seven decades. (Korea Summit Press Pool via AP, File)

Koreja e Veriut ka hedhur sot në erë zyrën ndërlidhëse me Korenë e Jugut, përgjatë qytezës që shtrihet në vijën kufitare mes dy Koreve dhe që quhen Kaesong.

Ushtria jug-koreane ka publikuar pamjet e këtij shpërthimi të fuqishëm që është filmuar nga kamerat e sigurisë.

Agjencia veri-koreane KCNA ka njoftuar se shkatërrimi i zyrës është si kundërpërgjigje, për “njerëzit që duhet të paguajnë shtrenjtë” duke iu referuar aktivistëve që nga Koreja e Jugut, të cilët po dërgojnë lajme propaganduese për Korenë e Veriut.

KCNA nuk ka dhënë detaje se si është kryer shkatërrimit i zyrës, por ka shtuar se zyra “është hedhur në erë me lëndë shpërthyese”.

Shpërthimi ndodhi tri ditë pasi motra e liderit veri-korean Kim Jong-Un, paralajmëroi se vendi i saj do të “shkatërrojë zyrën e padobishme” për komunikim mes dy Koreve.