Lajme

Vuçiq i bindur: Do ta mundim Prishtinën për anëtarësimin në INTERPOL dhe UNESCO

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Prishtina e ka filluar lobimin për njohje për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare dhe se disa vende do të tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Ai ka deklaruar se Prishtina e ka një pozitë të favorshme në Këshillin e Evropës dhe se do të vazhdojë punën për t’u bërë anëtare e këtij këshilli, pasi ka marrë mbështetje të madhe nga vendet evropiane.

Vuçiq bën të ditur se Kosova do të përpiqet të anëtarësohet në INTERPOL dhe UNESCO.

“Në INTERPOL dhe UNESCO, ne do t’i mundim ata. Në Këshillin e Evropës është shumë e vështirë për ne. Por, kandidimi i tyre i parë zyrtar do të na hapë hapësirë ​​dhe më pas ne do t’u tregojmë atyre se ne nuk mund të rrimë duarkryq dhe se mund të veprojmë me përgjegjësi dhe me reciprocitet. Do t’u tregojmë atyre se si mbrohet rendi i OKB -së, rendi ligjor në botë dhe si dimë të luftojmë për njerëzit dhe vendin tonë”, ka thënë Vuçiq në Tv Prva.

Ai nënvizoi gjithashtu se ishte i shqetësuar për situatën në Kosovë dhe BiH. Me mesazhin se ai dëshiron të ruajë paqen, ai foli edhe një herë për arkivolet, shkruan Kossev.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?