Lajme

Masat e reja ndaj COVID-19 i detyrojnë kosovarët të kthehen nga pushimet, bllokohet kufiri në Vërmicë

Qeveria e Kosovës ka marrë vendime për masat e reja ndaj COVID-19, ndërsa shumë kosovarë që kanë qenë në Shqipëri për t’i kaluar pushimet kanë vendosur të kthehen në Kosovë.

Kolona të gjata ka në këto momente në pikën kufitare në Vërmicë.

Në fotografinë e dërguar nga një sinjalizues shihen shumë vetura teksa presin ta kalojnë kufirin për në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti sot pas takimit me drejtuesit e institucioneve shëndetësore në një konferencë për media, ka prezantuar disa nga masat e reja pas rritjes së rasteve dhe viktimave me koronavirus në Kosovë.

Qytetarët e Komunës së Prishtinës, Prizrenit, Ferizajt dhe Vushtrrisë duke filluar nga nesër në ora 21:00 nuk do të lejohen të lëvizin deri në ora 05:00 të mëngjesit, shkruan Gazeta Sinjali.

Këto masa do të hyjnë në fuqi nga nesër.