Lajme

Macron u kërkon Putinit dhe Zelenskyt armëpushim të menjëhershëm

French President Emmanuel Macron attends a joint news conference with European Council President Charles Michel after a working lunch to discuss main priorities of the 6-month French presidency of the European Union, at the Elysee Palace in Paris, France, Tuesday, Jan. 11, 2022. (Gonzalo Fuentes/ Pool via AP)

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka biseduar në telefon me presidentin rus, Vladimir Putin dhe më pas edhe me presidentin ukrainas, Volodymy Zelensky.

Macron tha se ka bërë presion për një armëpushim të menjëhershëm.

Sipas Pallatit Elysee, telefonata e Macron me Putin zgjati rreth një orë e 30 minuta.