Lajme

Ky shtet sot raportoj numrin më të lartë të infektuarve me Covid-19

Suedia - 221,800 ishuj

Suedia njoftoi ditën e enjte numrin më të lartë të të infektuarve me coronavirus, një rekord me 1,474 raste të reja për të cilat autoritetet thanë se ishin për shkak të një rritjeje të vonuar në testime.

Taktikat e vendit për të përmirësuar epideminë kanë qenë nën një kritikë të madhe pasi vendi pasoi një bllokim në favor të masave kryesisht vullnetare dhe shefi i saj epidemiolog pranoi javën e kaluar se mund të ishte bërë më shumë.

Si rezultat, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shifra e së enjtes çoi numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 48.300, megjithëse Agjencia e Shëndetit Publik tha që
numri i vdekjeve ishte në ngadalësim.
Rritja e rasteve të reja “është një pasojë e drejtpërdrejtë e rritjes së testimit në rajone dhe kapjes së rasteve me simptoma të buta”, tha kreu i mikrobiologjisë në agjenci, Karin Tegmark-Wisell, në një konferencë shtypi.

Përballë kritikave në rritje të opozitës për një zgjerim të ngadaltë të testimit, qeveria javën e kaluar premtoi 639 milionë dollarë për të rritur testimin dhe për të zgjeruar gjurmimin e kontakteve në të gjithë vendin.

Siç thuhet më tej, Agjencia raportoi 19 vdekje të reja të enjten, duke e çuar numrin e përgjithshëm në në 4,814, shumë herë më të lartë për banorë sesa në vendet fqinje Nordike, por më e ulët se pjesët më të goditura të Evropës përfshirë Spanjën, Britaninë dhe Italinë.