Lajme

Ky njeri pritet ta zëvendësojë Angela Merkelin për kryetar të CDU’së

Ministri federal i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn nga CDU-ja, është një nga tre emrat më të përfolur si zëvendësues i Angela Merkelit në krye të partisë.

Merkel sot gjatë ditë deklaroi se nuk do të kandidojë as për mandatin e pestë si kancelare.

Si ministër, Spahn në korrik të këtij viti kishte bërë të ditur se Gjermania dëshiron të rekrutojë specialistë specifikisht nga Evropa Juglindore për të luftuar mungesën e burimeve njerëzore në infermieri.

Për “Bild am Sonntag” ai kishte thënë se potenciali më i madh i profesionistëve të rinj në këtë fushë është në Kosovë dhe Shqipëri.

“Atje, edukimi për infermieri është shpesh më i mirë se që e mendojmë”, kishte thënë ai. Megjithatë, sipas tij, ekziston problemi i vizave, transmeton Koha.net. “Kjo më shqetëson. Këta profesionistë të trajnuar shpesh duhet të presin deri në 10 muaj për një vizë për në Gjermani. Na duhet ta përshpejtojmë këtë proces”.

LEXO EDHE:  Trazirat në veri, edhe NATO-ja angazhon forca shtesë në Kosovë

Fjalët e para të Merkelit pas dorëheqjes! Pista