Lajme

Ky është moti për sot

Sot në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm dhe me reshje bore.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, kjo situatë meteorologjike do të mundësohet si pasojë e masave të ajrit me presion relativisht të ulët atmosferike.

“Në fushat termike do të ketë rritje, ku merkuri në termometër parashihet të arrijë deri në 8 gradë Celsius, derisa temperaturat minimale zbresin deri -7 gradë Celsius (ditën e premte)”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Vranësirat e dendura që do ta përfshijnë vendin do të krijojnë kushte për reshje bore.

Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-8 m/s.