Lajme

Kush e shkaktoi shpërthimin e tmerrshëm në kryeqytetin libanez?

Një shpërthim i tmerrshëm sot në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ka shokuar njerëzit rreth globit.

Njerëzit janë të bllokuar nën rrënoja, ndërsa dëmet materiale janë shumë të mëdha.

Teoritë vijnë në një kohë kur tensionet në kufirin me Izraelin janë rritur, derisa edhe brenda shtetit punët nuk qëndrojnë mirë. Një shpërthim i dytë dështoi, raporton BBC, shkruan Gazeta Express.

Teori tjetër është edhe afrimi i vendimit të Tribunalit të Hagës për Rafik Haririn, ish-deputet në Liban.

Në mëngjesin e 14 shkurtit 2005, Rafik Hariri – asokohe deputet, i cili u rreshtua me opozitën në parlament – po udhëtonte në një autostradë kur shpërthimi ndodhi në një zonë të ngjeshur plot me hotele dhe banka, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Hariri kishte qenë një nga politikanët më të shquar Suni në Liban dhe, në kohën e vdekjes së tij, ishte bashkuar me thirrjet për Sirinë që të tërhiqte trupat të cilat ishin në Liban që nga viti 1976 pas fillimit të luftës civile.

Vrasja solli dhjetëra mijëra demonstrues në rrugë në protestë kundër qeverisë pro-Siriane, me gishtin e fajit për vrasjen drejtuar ndaj fqinjit shumë me ndikim në Liban.

Brenda dy javësh qeveria dha dorëheqjen dhe disa javë pas kësaj, Siria tërhoqi forcat e saj.

Pas mbledhjes së provave, OKB dhe Libani ngritën Gjykatën Speciale për Liban (STL) në Hagë në 2007 për të hetuar shpërthimin, dhe përfundimisht akuzuan katër të dyshuar të grupit të Hezbollah të mbështetur nga Irani për terrorizëm, vrasje dhe përpjekje për vrasje.

Një njeri i pestë i lidhur me sulmin, komandanti ushtarak i Hezbollahut, Mustafa Amine Badreddine, u vra në Siri në 2016.

Mbështetësit e Hezbollah nuk e marrin parasysh gjyqin, duke sugjeruar se procesi nuk është politikisht neutral.


SHIKO VIDEON