Lajme

Kurti: Shkojmë sërish në zgjedhje nëse nuk arrijmë të bëjmë koalicion për qeverinë

Kosova ka zhvilluar ditën e djeshme zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së ish-kryeministrit Ramush Haradinaj.

Këto zgjedhje u fituan nga Lëvizja Vetëvendosje me kandidat për kryeministër Albin Kurtin.

Në një intervistë për Top Channel, Kurti ka treguar se çfarë do të ndodh nëse ai nuk arrin që të bëjë koalicion për të formuar qeveri.

“Unë besoj se do të arrijmë që të krijojmë koalicionin, nëse larg qoftë nuk arrijmë që të krijojmë koalicionin atëherë nuk e di se kujt do ti jepet shansi i dytë. Ka mundësi që sërish neve dhe ashtu do duhej që të ishte, por po nuk arrit kjo gjë atëherë shkojmë në zgjedhje të reja sërish dhe ne mbase nuk i kemi pasur qejf zgjedhjet dikur para shumë vit”, ka deklaruar Kurti.