Lajme

Kryeziu: Asnjë individ nuk ka legjitimitet më shumë se sa kryetarët e zgjedhur që të jenë në ato ndërtesa

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, në një intervistë në emisionin A23 në ATV, tha në komunat veriore, nuk ka asnjë individ që ka më shumë legjitimitet për të qenë në ato ndërtesa sesa këta katër kryetarë.

“Dje, por edhe të hënë edhe të premten, duhet të themi që ne edhe në të kaluarën po edhe tash së fundmi sidomos kryeministri Kurti me adresimin e tij të sotshëm, tha se ne e njohim faktin që kryetarët e sapozgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit kanë një legjitimitet të zbehur, për shkak të bojkotit të imponuar të serbëve në zgjedhjet e mbajtura, por edhe pse me legjitim legjitimitet të zgjedhur, realisht nuk ka asnjë individ që ka më shumë legjitimitet për të qenë në ato ndërtesa sesa këta katër kryetarë”, tha Kryeziu.

LEXO EDHE:  Ka filluar rigjykimi ndaj katër të akuzuarve për dhunim të 11 vjeçares nga Prishtina

Ai tha se, në qoftë se dikush vë diçka në flakë ata janë persona me maska, me të kaluar kriminale që nuk bëjnë asnjë lloj përzgjedhjeje se kush është para tyre, për aq kohë sa nuk janë serbë ose serbëfolës.

“Dëshmitarët më të mirë të kësaj, përveç ushtarëve të KFOR’it e veçanërisht ata të lënduarët, për të cilët pa dyshim që shprehim urimin për shërim e rikuperim sa më të shpejtë, janë edhe vetë gazetarët të cilët nga biseda që kanë pasë me ta, asnjëherë nuk kanë qenë më shumë target në veri kur ka situata të tensionuara sikurse kësaj radhe. Janë diku rreth pesëmbëdhjetë raste të sulmeve ndaj gazetarëve. Praktikisht çdo medium atje ka qenë i sulmuar, automjete të tyre kanë qenë të vandalizuara e të dëmtuara madje në një rast edhe të djegura edhe gazetarët vazhdimisht kanë qenë të penguar atje gjatë punës së tyre. Këto janë dëshmitë më të forta që tregojnë se ajo protestë e djeshme, sidomos e djeshme, nuk e ka fort raportin me komunën po e ka raportin me njëfarë lloj pushteti territorial aty, për të cilën nuk zgjedhin asnjëfarë lloj metode apo mënyre”, tha Kryeziu.

Arsyeja pse cak i sulmeve ka qenë Zveçani, edhe pse kryetari i komunës nuk gjendej në ndërtesë, sipas Kryeziut është se ata individë që kanë sulmu me qenë në ato komuna.

LEXO EDHE:  E rëndë: 30-vjeçarja në Ferizaj që tenton t’i japë fund jetës, i dërgon bashkëshortit fotografi të litarit

“Dje targeti kryesor për një kohë të gjatë ka qenë Zveçani edhe sulmet dhe përleshjet më të mëdha kanë ndodhur në atë komunë. Në Zveçan, kryetari i komunës nuk ka qenë në ndërtesë, që do të thotë synimi ka qenë jo mos me pasë kryetarin në ndërtesë po që atë individë të cilët i kemi pa duke hedhur gjësende, duke sulmu KFOR-in, të jenë në ato komuna. Kjo është arsyeja se pse ka prezencë të policisë në këto komuna dhe kjo është arsyeja pse ka prezencë të KFOR-it në këto komuna për shkak, se sidomos për nga përgjegjësia jonë ne kemi detyra e detyrim kushtetues i ligjor që kryetarëve të komunave të zgjedhur e të zotuar, tua ofrojmë mundësinë që të kryejnë detyrën e tyre prej vendit të punës”, theksoi Kryeziu. /atvlive.tv

LEXO EDHE:  Agim Bahtiri në zi, i vdes nëna