Lajme

“Kosova i bashkohet Shqipërisë! Edi Rama deklaroi bashkimin – kjo është data”

Për herë të parë, kryeministri Edi Rama paraqiti idenë e një projekti kombëtar të bashkimit midis Shqipërisë dhe Kosovës.

Gjatë fjalës së tij në takimin e dy qeverive në Pejë, Rama i bëri thirrje kryeministrit Ramush Haradinaj për të filluar punën nga ana e dy ministrive të Punëve të Jashtme për të zhvilluar një strategji të përbashkët për bashkimin e shqiptarëve deri në 2025, shkruan Alo.rs.

Rama shtoi se Shqipëria nuk mund të presë pafundësisht BE-në në lidhje me anëtarësimin në këtë organizatë, siç është Kosova e lodhur duke pritur liberalizimin e vizave. Ai tha se në gjashtë muajt e parë të vitit të ardhshëm doganat në mes të Kosovës dhe Shqipërisë do të jenë 0%, dhe do të jenë 100% në kufirin Kosovë-Serbi.

Kryeministri Edi Rama tha në një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës se “ekzistenca normale e Kosovës është çelësi i stabilizimit përfundimtar rajonal”.

“Për Shqipërinë, Kosova është shtet, sovran me regjim demokratik, ekzistenca dhe garancia e të cilës është çelësi për stabilizimin kyç përfundimtare të rajonit”, tha Rama.

Kreu i qeverisë shqiptare shtoi se “e drejta ndërkombëtare nuk e njeh gjysmë-shtetet dhe nuk e njeh gjysmën e popullit”, duke nënvizuar se “janë të zhgënjyer me qasjen e BE-së në lidhje me pavarësinë e Kosovës dhe lirinë e lëvizjes së qytetarëve të saj.”

“Interpoli ishte një pamje e pakëndshme për partnerët e mundshëm në rajon”, shtoi Rama


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?