Lajme

Koronavirusi, Shpend Ahmeti jep lajmin e madh: Ditë të mira po vijnë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se ditë të mira po vijnë, rreth situatës së krijuar me koronavirus, shkruan Gazeta Metro.

Ahmeti përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se këto ditë IKSHPK ka dhënë udhëzimet për të testuar tranfuzionin e plazmës së gjakut nga ata që kanë kaluar koronavirusin, tek ata që e kanë.

“Lajmi tjetër vjen nga SHbA për hapin që përmban antitrupa të prodhuar artificialisjt por që janë të njejtë në funksion me antitrupat natyrale. Kjo zvogëlon fatalitetet për rastët e rënda dhe të rrezikuara nga covid.”, ka shkruar tutje ai.

Postimi i plotë:

Para tre muajsh kemi sygjeruar transfuzionin e plazmes se gjaut nga ata që e kanë kaluar covidin tek ata që e kanë. Këto ditë IKSHP ka dhënë udhëzimet për të testuar. Lajmi tjetër vjen nga SHbA për hapin që përmban antitrupa të prodhuar artificialisjt por që janë të njejtë në funksion me antitrupat natyrale. Kjo zvogëlon fatalitetet për rastët e rënda dhe të rrezikuara nga covid.

Ditë më të mira po vijnë!.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?