Lajme

Këta do të jenë 120 deputetët e ardhshëm të Kuvendit të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka ka njoftuar se fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit ka dal Lëvizja Vetëvendosje me 438 mijë e 334 vota.

Pas VV’së, partia e dytë më e votuar doli të jetë Partia Demokratike e Kosovës me 148 mijë e 296 vota dhe e treta ka përfunduar Lidhja Demokratike e Kosovës me 110 mijë 978 vota.

Kështu Lëvizja Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës do të ketë vetëm 58 ulëse.

PDK’ja në legjislaturën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës do të ketë 19 ulëse.

LDK’ja në Kuvendin e Kosovës do t’i 15 ulëse.

Ndërsa AAK’ja në legjislaturën e re do të ketë 8 ulëse.

Lista Serbe 10 ulëse.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?