Lajme

Ja kur do të bjerë borë në Kosovë

Nesër mot i ndryshueshëm dhe me shi, në vise malore pritet borë. Javën e parë të muajit dhjetor priten reshjet e para të borës edhe në vise të ulëta

Një front i ftohtë që po afrohet nga veriu i kontinentit do të kalojë ditën e nesërme mbi vendin tonë, paralajmëron Prishtina Weather.

Shërbimi i meteorologjisë parashikon se në mëngjes do të mbetet mot i butë me reshje shiu, e me kalimin e frontit temperaturat do të pësojnë rënie të theksuar, e në vise malore mbi 1500m priten edhe reshje bore.

“Ditën e diel, pas ngricave në mëngjes, ditën kryesisht me diell. Ditën e martë, sërish një front i ftohtë nga veriu do të depërtojë mbi vend, që do të sjellë masa më të ftohta ajrore, e priten reshje bore edhe në vise të ulëta”, bën të ditur PW.

Sipas PW, “ditën e shtunë, vlerat e cilësisë së ajrit do të luhaten përreth vlerave të mira dhe mesatare, e nga dita e diel meqë nuk pritet qarkullim i mjaftueshëm ajror, do të rriten edhe në të pashëndetshme”.

Parashikimi për datat 30 nëntor – 4 dhjetor:

30.11 – Në mëngjes vranët dhe me shi. Ditën kryesisht me vranësira, reshje lokale shiu, me mundësi edhe për bubullima. Në vise malore mbi 1500m reshje bore. Pasdite reshjet pritet të pushojnë. Në mbrëmje kthjellime dhe ftohtë.

1.12 – Në mëngjes ftohtë dhe me ngrica. Ditën kryesisht me diell.

2.12 – Në mëngjes pjesërisht vranët. Më pas gjatë ditës vranësirat do të shtohen.

3.12-4.12 – Të martën ftohtë, në mëngjes reshje shiu dhe bore, që gjatë ditës do të shndërrohen në reshje bore. Deri në mbrëmje reshjet pushojnë. Ditën e mërkurë, ftohtë dhe kryesisht me diell. Në mëngjes ngrica.

Temperaturat e ajrit gradualisht do të pësojnë rënie përreth vlerave mesatare për këtë periudhë kohore. Minimalet do të zbresin nga 5C, ditën e nesërme, në -2C ditën e diel, e maksimale nga 8C, në 3C deri 4C ditën e martë dhe mërkurë.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare 1-10m/s, drejtimesh të ndryshme.

Shtypja atmosferike gradualisht do të rritet mbi vlera normale.


SHIKO EDHE: A JENI INFEKTUAR ME COVID-19