Lajme

Ja çka shkruajnë gazetat botërore për inaugurimin e presidentit Joe Biden

Kulmi i udhëtimit të Joe Biden në Zyrën Ovale u pa shumë larg edhe nga media të tjera botërore.

Imazhet e inaugurimit të Presidentit të 46-të, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden u shpërndanë në faqet e para të gazetave në të gjithë botën, shkruan CNN, transmeton Indeksonline.

Nga Kanada e deri në Hong Kong, mediat shkruan për përurimin e tij.

Gazetat në shumicën e vendeve shënuan agimin e epokës së Bajdenit me fotografi të Presidentit të ri të ShBA-së, duke bërë betimin e detyrës dhe shumë theksuan numrin e madh të urdhrave ekzekutivë që ai nënshkroi në ditën e tij të parë.

Disa faqe të para pasqyruan gjithashtu fundin e epokës së trazuar të Trumpit dhe një pjesë e vogël mori një goditje të fortë ndaj ish-Presidentit, një vendim tregues i lehtësimit që ndjeu shumë nga komuniteti ndërkombëtar ndërsa koha e tij në detyrë po mbaronte.

Por, për pjesën më të madhe, ishte Biden ai që komandoi në qendër të vëmendjes.

Këtu keni një përzgjedhje të faqeve të para nga pjesë të ndryshme të botës.

Kanada

“Posta Kombëtare e Kanadasë”, ishte një nga shumë gazetat që u mor me shpalljen e Biden, të bërë në fjalën e tij përuruese, se “Demokracia ka mbizotëruar”.

Ai vuri në dukje mesazhin e Bidenit për shërimin, duke shkruar se “një tranzicion i jashtëzakonshëm, ndonjëherë i dhunshëm, i fuqisë amerikane erdhi në një fund paqësor të mërkurën”.

Mbretëria e Bashkuar

Gazeta Mbretërisë së Bashkuar “Guardian”, theksoi të njëjtën linjë, duke spërkatur një foto të Biden, e duke mbajtur fjalimin e tij në faqen e saj të parë, ndërsa “The Daily Telegraph”, u përqendrua në një tjetër linjë si thirrja e Biden për t’i dhënë fund “kësaj lufte jo civile” që ka ndarë SHBA.

Gazetat tabloide e Britanisë iu afruan përurimit me një zell tipik, duke injoruar retorikën e mendjes së lartë të fjalimit të Biden në favor të një goditje paraprake të tij. “Don’s Gone … Let’s Go Joe!”.

Metro inkurajoi Biden të “Tani Bëje Amerikën përsëri të Madhe”, duke rivendosur parullën e gjatë të Trump.

“Daily Mirror”, e quajti të mërkurën “Një ditë shprese” dhe Daily Express tha se ishte një “Moment i Madh për ShBA-në dhe Britaninë”.

Por faqja më e parespektuar e parë erdhi nga “Daily Star”, e cila mbivendosi fytyrën e Trump në një foto të Hulk të pabesueshëm.

Irlanda

Biden ka folur shpesh për trashëgiminë e tij irlandeze dhe fitorja e tij u shënua nga titujt e faqeve të para në të gjithë vendin. Ekzamineri Irlandez e quajti atë “Një ditë e re”, ndërsa “The Irish Times”, tha se ai “rivendosi tonin” me adresën e tij.

Italia

“Welcome Back America”, ishte mesazhi në pjesën e përparme të gazetës “La Stampa”.

Një nga gazetat më të lexuara të Italisë.

Trump ishte gjerësisht jopopullor në të gjithë Evropën perëndimore dhe shumë udhëheqës të BE-SË, shprehën lehtësim në fillim të mandatit të Biden.

Spanja

“El Mundo i Spanjës” e mirëpriti Biden me vlerësimin e sinqertë se “Ka shumë për të shëruar në SH.B.A”.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha pasi Biden u betua: “Sot është një ditë e shkëlqyeshme … Ne do të punojmë me SH.B.A. për demokracinë dhe forcimin e një qeverisje globale më të drejtë, të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse”.

Australia

Shumica e gazetave të Australisë shkuan për të shtypur para se Biden të betohej, kështu që shumë u përqendruan në largimin e Trump – me një qëndrim mjaft të qartë ndaj udhëheqësit në largim.

“Mos lejoni që dera t’ju godasë në dalje”, ishte dërgimi i ashpër i Australian Australian, ndërsa tabloidi “NT Neës”, zgjodhi një lojë fjalësh në lamtumirën e tij po aq shpërfillëse.

“Guardian”, mbajti premtimin e Biden për të udhëhequr të gjithë amerikanët, jo vetëm ata që votuan për të.

Nigeria Burna Boy u përfshi në listën zyrtare të inaugurimit të Biden të Mërkurën.

Hong Kong

“South China Morning Post”, një e përditshme me bazë në Hong Kong për lexuesit anglezë, paraqiti një foto të Biden me gruan e tij, Jill Biden dhe Familjen e Dytë duke tundur gjatë ceremonisë./CNN/Indeksnline


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?