Lajme

Ja cila është grupmosha më e prekur nga Omicroni në Kosovë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur sot në Kuvend lidhur me situatën pandemike, shkruan Insajderi.

Ai tha se janë të obliguar që të marrin masat kundër COVID-19.

“Numëri i vdekjeve fillon pas rritjës së rasteve prandaj jemi obliguar të vendosim kufizime, ne duhet ta ngadalsojmë rritjen e rasteve për shkak të fluksit të madh që mund të kënë spitalet”, tha Kurti.

Kurti bëri të ditur se 80 për qind e vdekjeve nga COVID-19 janë të pa vaksiunuar, si dhe tregoj se grupmosha më e prekur nga omicron është 10 deri në 19 vjeçare.