Lajme

Ish këshilltari i Kadri Veselit tash këshillon Albin Kurtin

Ish këshilltari i ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, z.Blerim Latifi, ka bërë një postim të shkurtër për ditën e Pavarësisë së Kosovës. Latifi, që ishte edhe kandidat për deputet në zgjedhjet e 6 tetorit, duket se porosinë e tij e ka për kreun e ri të qeverisë së Kosovës, z.Albin Kurti.

“Në politikën e jashtme me dëgju Amerikën! Në politikën e brendshme mos me vjedhë shtetin! Pa këto dy parime nuk do mundemi ta bëjmë asnjë hap përpara.

GËZUAR DITA E PAVARËSISË!” – shkruan ai, përcjell Periskopi.

Nuk dihet se çka ka frymëzuar z.Latifi që të japë një këshillë të tillë. Mund të aludohet se kjo vjen pas Konferencës së Sigurisë që u mbajt në Mynih, e ku Albin Kurti nuk u takua me Sekretarin amerikan të Shtetit, z.Mike Pompeo, dhe as me ambasadorin amerikan në Berlin, z.Richard Grenell.Në fakt, mos-vjedhja e shtetit nuk do të mjaftonte si një parim për zhvillimin e ekonomisë së vendit. Kurti do të duhej të hartonte tashmë programin e ri qeverisës për t’u përkujdesur më shumë për kategoritë e margjinalizuara, me në veçanti sektorin privat dhe ndërmarrjet e vogla e të mesme, ashtu siç edhe ka premtuar.