E mërkurë, 27 Maj, 2020
Lajme

I infektuari nga Kamenica kishte kontakt së paku me 15 persona, familjarët s’kanë simptoma

Një 42-vjeçar nga Kamenica mbrëmë ka rezultuar se është i infektuar me koronavirus.I njëjti kishte hyrë në Kosovë më 18 mars përmes pikës kufitare Dheu i Bardhë, për t’u vendosur më pas në karantinë.

Detaje rreth këtij rasti ka dhënë Drejtoresha për Shëndetësi në Kamenicë, Suna Zajmi.

Zajmi i ka thënë Expressit se i infektuari është shofer i një autobusi, që transporton udhëtarë drejt Gjermanisë dhe Zvicrës.

Sipas saj, ai është kthyer nga Gjermania në Kosovë më 18 mars dhe se është vendosur në karantinë.Ai ka qenë shofer i autobusit, pra ka bart udhëtarë për në Gjermani, Zvicër. Herën e fundit ka qenë në Gjermani dhe ka qëndru vetëm një ditë. Ka hyrë në Kosovë më 18 mars, përmes pikës kufitare Dheu i Bardhë. Pas kthimit ka qenë në karantinë. Ditët e para ka shku në QKMF, meqenëse ka qenë i shqetësuar, por nuk kam ndonjë raport se i ka thy rregullat e karantinës”, ka thënë Zajmi.

Zajmi deklaron se e kanë në dorë listën me 14-15 personat me të cilët i infektuari me COVID-19 ka pasur kontakt, derisa thotë se deri tani asnjë prej familjarëve nuk ka shfaqur ndonjë simptomë.

Aktualisht, nuk ka ndonjë rast tjetër të dyshuar për koronavirus.E kemi listën me 14-15 persona më kë ka pas kontakt. Aktualisht asnjë prej familjarëve s’ka simptoma. Njëherë morëm informacion për një fëmijë 8-muajsh, por që pas kontrollimit doli se është me grip sezonal. Deri tani nuk kanë ndonjë simptomë, por jemi në konatakt nëse ndonjërit i shfaqen simptomat, do të testohen”, ka thënë Zaimi.

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës ka marrë vendim mbrëmë që fshati Topanicë i komunës së Kamenicës të vendoset në karantinë.

LEXO EDHE:
Si mund të fitoni nënshtetësinë zvicerane?

Sipas vendimi, kjo masë vendoset për shkak që qytetarët kanë pasur kontakt direkt me personin i cili rezultoi pozitiv me coronavirus.

“Fshati Topanicë, Komuna e Kamenicës shpallet zonë karantinë pasi që banorët e këtyre fshatrave dyshohen se kanë pasur kontakt të drejtpërdrejtë me personat e infektuar me coronavirus COVID-19”, thuhet në vendim.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar sot edhe dy raste të reja me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të shkojë në 108.

Sipas IKSHP-së, njëri prej të infektuarve është nga Gjakova dhe tjetri nga Prizreni.

“Sot në mëngjes përfundoi testimi i 24 pacientëve të dyshimtë nga Klinika Infektive, 2 prej të cilëve rezultuan pozitiv. Pacienti nga Gjakova është kontakt i dy familjarëve të rezultuar pozitiv dhe pacienti i dytë pozitiv nga Prizreni është infektuar jashtë shtetit”, thuhet në njoftim.

Koronavirusi, që e shkakton sëmundjen COVID-19, është shfaqur për herë të parë në Kosovë më 13 mars. Për shkak të koronavirusit, autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik.