Lajme

“Haraçi dhe konkurrenca janë dy problemet ku duhet të ndërhyjë shteti”

Kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes vetëvendosje, Glauk Konjufca, është i ftuar sonte në emisionin Pressing Zgjedhor në T7.

Konjufca ndër të tjera në këtë emision ka folur edhe për problemet që ka vendi dhe duhet të ndërhyjë shteti.

“Haraçi dhe konkurrenca janë dy problemet kur duhet të ndërhyjë shteti”, ka thënë Konjufca.

“Kjo i bjen që biznesi është shumë i rënduar dhe ka barrë të madhe pasi evazioni fiskal në Kosovë është klientelist. Kjo do të thotë se në vend se me i pagu 400 mijë euro buxhetit të shtetit, një biznes i jep 100 mijë euro një politikani dhe je në rregull”

Tutje Konjufca ka marrë një shembull për këtë rast që ka ndodhur në realitet ku ka përmendur të akuzuarin Rrahim Hashimi.

“Kur i merr Hashim Rrahimi 50 mijë euro ai nuk ka nevojë të i numërojë sepse e di saktë shumën për shkak se ka punuar shumë me këso duqa. Ai i dërgon ato para shefit të tij” /Gazeta Express/