Lajme

Gruaja që hyri në testin e vozitjes për 150 kandidatë, burgoset për 8 muaj

Një grua që hyri në teste të vozitjes rreth 150 herë, për t’ia kryer të tjerëve që nuk ishin të aftë për ta kaluar vetë, është dënuar me tetë muaj burgim.

Inderjeet Kaur, nga Llanelli, pranoi se kishte kryer rreth 150 teste teorike dhe praktike të vozitjes, në emër të kandidatëve, mes viteve 2018 dhe 2020.

Gjykata dëgjoi se 29-vjeçarja kreu veprat penale në Angli dhe Uells.

Dyshimet u rritën nga stafi në qendrat e testimit se Kaur po zëvendësonte kandidatët e vërtetë gjatë provimit.

Pas një referimi nga Agjencia e Standardeve të Drejtuesve dhe Automjeteve, një hetim nga policia e Uellsit të Jugut zbuloi se ajo po ofronte shërbime për të testuar aplikantët që kishin vështirësi me gjuhën angleze, raporton SkyNews, transmeton Klankosova.tv.

LEXO EDHE:  Rusia merr drejtimin e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së

“Krimet e kryera nga Kaur anashkalojnë procesin e testimit të drejtimit dhe, nga ana tjetër, vë në rrezik përdoruesit e pafajshëm të rrugës, duke lejuar shoferët e pakualifikuar dhe të rrezikshëm të kenë patenta në dukje legjitime”, tha Kryeinspektori Steven Maloney.

Caroline Hicks, nga Agjencia e Standardeve të Shoferit dhe Automjeteve, tha se do të anulohen lejet e vozitjes që janë fituar me mashtrim.